Jedziesz na wakacje? Znasz limity prędkości dopuszczalne w naszym kraju?

Każdy z nas zdawał egzamin na prawo jazdy. Każdy, kto jeździ samochodem po naszych drogach, musi znać przepisy dotyczące limitów prędkości. Jednak, zmiany wprowadzane przez ustawodawcę, powodują niemałe zamieszanie wokół prędkości, z jaką Kowalski może poruszać się po drogach. Postanowiliśmy na naszym blogu przypomnieć dopuszczalne limity prędkości, tak, abyś nie stracił prawa jazdy, jadąc na urlop z rodziną. Bo jakby nie patrzeć, kary za przekroczenie prędkości stały się bardzo dotkliwe.

Przede wszystkim przypomnijmy sobie definicję terminu “droga”, zaczerpniętą z Kodeksu Drogowego: “droga to wydzielony pas terenu, składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów”. Częścią składową drogi jest torowisko pojazdów szynowych, znajdujące się w jej obrębie. Droga przeznaczona jest do ruchu bądź postoju pojazdów lub ruchu pieszych. Jezdnią zaś nazywamy część drogi, przeznaczoną do ruchu pojazdów. Pasem ruchu – podłużny pas jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu samochodów i pojazdów jednośladowych, oznaczony znakami drogowymi.

Limity prędkości w Polsce dostosowane są do zróżnicowanej sieci dróg o różnym znaczeniu dla transportu drogowego. Ustawodawca, ustalając je, podkreślał względy bezpieczeństwa. Dla samochodów osobowych i samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, wynoszą one odpowiednio:

  • autostrada – 140 km/h
  • dwujezdniowa droga ekspresowa – 120 km/h
  • jednojezdniowa droga ekspresowa – 100 km/h
  • droga dwukierunkowa, dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu – 100 km/h
  • droga jednojezdniowa dwukierunkowa – 90 km/h
  • teren zabudowany – 50 km/h a między 23:00 a 5:00 rano auta mogą poruszać się tu z prędkością do 60 km/h

Pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony oraz autobusy mają osobne limity. W terenie zabudowanym dopuszczalna dla nich prędkość jest identyczna, jak dla osobówek. Natomiast na autostradach i drogach ekspresowych, a także drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku jazdy, mogą poruszać się z prędkością do 80 km/h. Wyjątkowo są traktowane autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym, dla których limit prędkości na autostradzie wynosi 100 km/h. Niewiele niższa prędkość obowiązuje pojazdy tych kategorii na drogach w terenie niezbudowanym. Wynosi 70 km/h. Z taką też prędkością, jak auta ciężarowe i autobusy, po autostradach, drogach ekspresowych i w terenie niezabudowanym, mogą poruszać się auta osobowe z przyczepką oraz auta dostawcze z przyczepką. Odrębne przepisy dotyczą stref zamieszkania, w których dopuszczalna, maksymalna prędkość wynosi 20 km/h,  a piesi mają pierwszeństwo w każdej sytuacji. Określone znaki drogowe oznaczają wjazd i wyjazd ze strefy zamieszkania.

O czym powinien pamiętać KAŻDY kierowca? O tym, że limity narzucone przez ustawodawcę oznaczają, że nie wolno ich przekraczać, ale prędkość jazdy powinna być dostosowana do innych czynników:

  • warunków panujących na drodze
  • natężenia ruchu
  • pogody i widoczności
  • stanu technicznego pojazdu
  • rodzaju ładunku
  • bezpiecznego odstępu od aut poprzedzających

Nie powinieneś utrudniać jazdy innym użytkownikom drogi, wykonywać gwałtownych manewrów, które mogą być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego. Jedź odpowiedzialnie.

Share