Lakier samochodowy – jak zadbać o wizytówkę Twojego auta

Karoseria naszego auta, to jego prawdziwa wizytówka. Zadbany i lśniący lakier jest marzeniem każdego kierowcy. To z tego powodu spędzasz godziny na myjni, polerując i chuchając na powłokę. Podpowiadamy, jak dbać o lakier samochodu, by zawsze wzbudzał zachwyt.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zanim przedstawimy kilka wartościowych porad, warto powiedzieć dlaczego tak ważne jest dbanie o lakier. To nie tylko kwestia estetyki. Dobry lakier jest zabezpieczeniem dla blacharki samochodu, ochrania ją przed rdzą i innymi groźnymi procesami.

Pamiętaj, że naprawa blacharki samochodu jest droga i wymaga niebywałej precyzji. Po zabiegu i tak konieczna jest powłoka nowego lakieru, a to zawsze zostawi ślad na powłoce samochodu. Warstwa ochronna powinna być więc w najlepszym możliwym stanie, by nie dopuścić do takiej sytuacji.

Częste mycie skraca życie

Nie dopuszczaj do sytuacji, że Twój samochód będzie częstym gościem myjni samochodowych. Każdy taki zabieg zostawia na powłoce mikroślady. Warto więc, żebyś uważał na miejsce parkingowe. Najlepszym rozwiązaniem dla Twojego lakieru będzie parking w garażu, ale nie zawsze jest to możliwe.

Gdzie stawiać samochód? Idealne będzie miejsce w cieniu, z dala od lęgowiska ptaków i bujnej roślinności. Promienie słoneczne mają zgubny wpływ na powłokę. Ich natężenie powoduje wyblaknięcie koloru i zniszczenia w warstwie ochronnej.
Jeszcze gorsze są ptaki. Po pierwsze – niektóre gatunki lubią siadać na samochodach, nagminnie je rysując. Swoje robią też ptasie odchody. Nieruszone przez kilka dni mogą wyżreć lakier prawie do blachy! Różnorakie pyłki roślinne również mają niekorzystny wpływ, a dodatkowo bardzo trudno się ich pozbyć.

Jak umyć auto?

Tu zasad jest kilka. Wybieraj myjnie ręczne. Automatyczne mogą trwale uszkodzić mytą powłokę. Polecamy też stosować zasadę ograniczonego zaufania do myjni ręcznych z mocnym strumieniem wody. Zbyt silny może wyrwać lakier z powłoki lub uszkodzić uszczelki.

Najlepszym sposobem jest mycie z wiadrem i czystą gąbką. Nie musisz mieć swojego podwórka. Na myjniach też używaj gąbek, stosując detergenty dostępne w automatach. Przed przystąpieniem do mycia przygotuj sobie odpowiednie narzędzia. Sprawdź też, czy Twoja gąbka nie jest zabrudzona.

Zabezpieczaj pracę i swój lakier

Po umyciu warto samochód dokładnie osuszyć. Nie pozwól, aby zrobiło to za Ciebie słońce. Z pewnością znajdziesz przez to brzydkie smugi, a dodatkowo (jak pisaliśmy wyżej) Twoja powłoka będzie narażona na niebezpieczne promienie. Używaj delikatnych tkanin. Zbieraj wodę zdecydowanymi, ale niezbyt silnymi ruchami.

Po osuszeniu czas na naniesienie powłoki ochronnej. Powinieneś przygotować do tego odpowiedni wosk, który zabezpieczy lakier przed słońcem i innymi destrukcyjnymi czynnikami. Poleruj auto bardzo dokładnie i bez pośpiechu. Może to potrwać kilka godzin, ale efekt będzie oszałamiający!
Możesz poszukać też dostępnych na rynku filtrów UV, czy innych kosmetyków, które ochronią lakier Twojego auta.

Jak kosmetyk, to tylko dobry

Stosuj produkty, które mają uznanie na rynku. Najtańsze kosmetyki w najlepszym wypadku nie zadziałają, a mogą mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Zrób odpowiednią listę, a jeżeli znajdziesz odpowiednie dla Ciebie – używaj ich konsekwentnie, bez niepotrzebnych zmian. To najlepszy sposób na utrzymanie dobrej kondycji lakieru.

Poza kosmetykami zaopatrz się w delikatne ściereczki (np. z mikrofibry), dobrej jakości gąbki, oraz pędzelki. Ułatwią one czyszczenie w ciężko dostępnych zakamarkach.

Piękny i zdrowy lakier – klucz do sukcesu

Dbaj o swój samochód już od pierwszego dnia. To najlepszy sposób na sukces. Powłoka, która ma odpowiednie warunki może wytrzymać lata. Piękny lakier sprawi, że w swoim samochodzie będziesz czuć się pewnie, a podróż stanie się czystą przyjemnością.

Autorem wpisu jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.pl

Share