Przewożenie ładunków. Jak prawidłowo je oznaczać? Ile mogą wystawać poza pojazd?

Przewożenie ładunków o dużych gabarytach zostało wyraźnie uregulowane przepisami. Łatwo poznać, kto zna się na tym temacie, a kto do sprawy podchodzi po amatorsku. Jadąc drogą publiczną często da się zauważyć pojazdy wiozące przesadnie wystające ładunki oznakowane starą koszulką, albo jakąś inną częścią garderoby. Być może dla niektórych jest to widok komiczny, lub śmieszny. W rzeczywistości takie podejście do sprawy jest po prostu niebezpieczne. Kwestie transportowe ładunków zostały precyzyjnie przedstawione w  artykule 61. ustawy o Ruchu Drogowym

Czy zawsze powinno się oznaczać ładunek? 

Nie zawsze. Wszystko zależy od gabarytów. Podstawowym wyznacznikiem jest, nie tyle wielkość ładunku, co jego długość. Ładunek należy oznaczyć jeżeli zachodzą dwie następujące sytuacje:

  1. Jeśli ładunek wystaje na więcej niż pół metra poza tylny obrys pojazdu. 
  2. Jeśli ładunek wystaje poza przedni albo boczny obrys pojazdu.

Nie istnieje obowiązek dotyczący oznakowania ładunków, które wystają na mniej niż pół metra poza tylny obrys pojazdu. Nie oznacza to jednak, że nie można tego zrobić. Jeżeli kierowca czuje wewnętrzną potrzebę oznakowania takiego ładunku ze względu na bezpieczeństwo, jak najbardziej ma prawo do tego, aby to zrobić. Choć oczywiście nie jest to jego obowiązek.

Jak prawidłowo umieścić ładunek z przodu pojazdu?

Wożenie ładunków wystających z przodu pojazdu nie jest zbyt powszechne. Niemniej jednak, są sytuacje, w których jest to jedyna możliwość. Warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo umieścić ładunek wystający z przodu pojazdu. Ładunek musi zostać umieszczony w taki sposób, aby jednocześnie spełnione były dwa warunki:

  • Ładunek nie wystaje na więcej niż pół metra od przedniej płaszczyzny samochodu.
  • Ładunek jest umieszczony nie dalej, niż półtora metra od kierowcy.

Jak prawidłowo umieścić ładunek z tyłu pojazdu?

Przewożenie ładunków tak, aby wystawały z tyłu pojazdu – jest najbardziej powszechną formą transportu rzeczy i materiałów o większych gabarytach. Wiele osób jednak robi to niepoprawnie. Warto wiedzieć, że ładunek umieszczony z tyłu pojazdu nie może wystawać na więcej niż dwa metry poza obrys pojazdu lub zespołu pojazdów (np. przyczepa kłonicowa). 

Ładunki wystające z przyczepy mają osobne wytyczne. To ważne, aby mieć świadomość, że przy przyczepie kłonicowej tą samą odległość liczy się od osi przyczepy. Wyjątek stanowi tutaj drewno, które może wystawać nawet pięć metrów poza obrys. pojazdu.

Jak umieścić ładunek z boku pojazdu?

Przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne jeśli chodzi o przewożenie ładunków wystających z boku pojazdu. Istotna jest tutaj zarówno szerokość samego pojazdu, jak i długość wystającego ładunku. Aby umieścić ładunek poprawnie i zgodnie z prawem, trzeba spełnić obydwa poniższe warunki: 

  1. Nie może wystawać na więcej niż po 23 cm z każdej strony pojazdu.
  2. Łącznie pojazd razem z ładunkami nie może mieć większej szerokości niż dwa 2,55 m. Dla pojazdów które bez ładunku mają szerokość 2,55 m ta granica wynosi 3 m.

rozmyte półki w magazynie

W jaki sposób oznaczać ładunki? Od czego to zależy?

Oznaczanie ładunków różni się w zależności od miejsca, z którego ładunek wystaje. Inne będzie oznaczenie ładunku wystającego z przodu pojazdu, a inne ładunku, który wystaje z boku. Mogłoby się wydawać, że takie podejście do sprawy jest przesadzone, ale czy można przesadzać gdy chodzi o zdrowie i życie użytkowników drogi? O tragicznych wypadkach decydują często drobiazgi.

Jak oznaczyć ładunek wystający z przodu pojazdu?

Aby właściwie oznaczyć ładunek wystający z przodu pojazdu, należy zastosować poniższe rozwiązania:

  • Umieścić pomarańczową chorągiewkę o minimalnym rozmiarze 50×50 cm. Warto dodać, że rozmiar jest w tym wypadku wartością sugerowaną, nie nakazaną.
  • Umieścić dwa białe pasy i dwa czerwone pasy z blogu pojazdu. W przypadku złej widoczności trzeba dodatkowo umieścić światło białe tak, aby znajdowało się na najbardziej wystającej z przodu części ładunku. 

Jak oznaczyć ładunek wystający z tyłu pojazdu?

Jeżeli ładunek wystaje z tyłu pojazdu, wówczas należy oznaczyć go biało-czerwonymi pasami. Umieszcza się je: na tarczy, bryle geometrycznej albo wymalowuje się je bezpośrednio na ładunku. Koniecznie muszą to być przynajmniej po dwa pasy każdego koloru. Takie oznaczenie umieszczamy w miejscu, gdzie kończy się ładunek. Jeśli widoczność jest słaba, trzeba umieścić dodatkowo czerwone światło oraz czerwony odblask, przy najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku. Przy przewożeniu długiego drewna dopuszcza się oznaczenie w postaci pomarańczowej chorągiewki lub tarczy, umieszczone zamiast pasów na końcu ładunku.

Wyjątkiem jest przewóz ładunku przez samochód osobowy. Tutaj dopuszcza się chorągiewkę barwy czerwonej o minimalnej wielkości 50x50cm. Ten wyjątek dotyczy także ładunku wystającego z przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy.

Jak oznaczyć ładunek wystający z boku pojazdu?

Aby oznaczyć ładunek wystający z boku pojazdu należy użyć pomarańczowej chorągiewki o wymiarach 50×50 cm. Należy umocować ją na tej części ładunku, która wystaje najbardziej. Przy słabej widoczności należy umieścić dodatkowo białe światło skierowane na przód pojazdu oraz czerwone światło odblaskowe skierowane na tył pojazdu. Świateł nie można umieszczać w większej odległości niż czterdzieści centymetrów od najbardziej wystającej krawędzi ładunku. 

Jeśli długość wystającego ładunku mierzona wzdłuż pojazdu przekracza trzy metry, wtedy należy umieścić podwójne oznakowanie. Z przodu oraz z tyłu ładunku.

auto na lawecie

Czy konieczne jest inwestowanie w oznaczenia?

Zamiast kupować stosowne oznaczenia i obawiać się o kwestie prawne, wystarczy skorzystać z usług naszej firmy transportowej. Proponujemy optymalne i wygodne rozwiązania. Bierzemy na siebie kwestie transportu ładunków, oraz wszystkie obowiązki, które się z tym wiążą. Zadbamy o właściwe umieszczenie ładunku w pojeździe, oznakowanie i bezpieczne dowiezienie go w wyznaczone miejsce. Zajmujemy się transportem różnych ładunków, o różnych gabarytach. Nasza firma posiada także holowniki do dyspozycji naszych klientów.

Share