Wymuszony postój na autostradzie? Nie panikuj

Fakt, na całej długości autostrady, oprócz specjalnie wyznaczonych do tego miejsc, obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju, co oczywistym jest i całkiem zrozumiałym. Jednak zdarzają się sytuacje, nad którymi nie zapanujesz, więc auto zatrzyma się na skutek awarii lub kolizji. Nie ma wówczas powodów do paniki. Podpowiadamy, jak sobie poradzić z takim problemem.

Autostrada to droga szybkiego ruchu, więc całkiem zrozumiały jest fakt, że nie wolno się tutaj zatrzymać w dowolnym miejscu. Na postoje, dla odpoczynku lub załatwienia potrzeb fizjologicznych wyznaczone są na niej specjalne strefy, gdzie można bezpiecznie zatrzymać auto poza strefą ruchu. Jednak, jeśli dojdzie do awarii lub kolizji, na skutek której auto musi zatrzymać się na autostradzie, to, z zachowaniem wszelkich względów bezpieczeństwa, auto może jakiś czas stać na autostradzie.
Zakaz dowolnego postoju na autostradzie wynika z całkiem zrozumiałych przyczyn. Auta jadą z prędkością 130 – 140 km na godzinę, a nawet szybciej, bo nie każdy kierowca przestrzega obowiązujących przepisów. Auto stojące na poboczu stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego na autostradach praktycznie nie dochodzi do pojedynczych wypadków, a do potężnych karamboli, w których bierze udział wiele samochodów. Dlatego zatrzymywanie auta czy cofanie stanowi śmiertelne zagrożenie dla wszystkich jadących w tę samą stronę pojazdów. Są jednak wypadki, gdy trzeba stanąć lub cofnąć, ale trzeba wówczas rygorystycznie stosować się do obowiązujących przepisów.

Wypadek na autostradzie

Na autostradzie obowiązują takie same zasady jak na innych drogach, czyli, przede wszystkim należy usunąć uszkodzone auta z pasa ruchu i umieścić je jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Należy również jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy rannym. Trójkąt ostrzegawczy powinien być ustawiony w odległości 100 metrów od stojących pojazdów.

Awaria na autostradzie

Awaria, i przymusowy postój mogą skończyć się poważną stłuczką, dlatego auto należy zatrzymać na pasie awaryjnym. Należy też włączyć światła awaryjne. Pamiętaj, aby NIGDY nie wysiadać z samochodu drzwiami od strony kierowcy, czyli lewymi, jako kierowca wysiadasz ZAWSZE drzwiami pasażera. Kierowca powinien również założyć kamizelkę odblaskową. Również w tym wypadku powinieneś ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów za pojazdem.

Pomoc drogowa na autostradzie

Na autostradzie obowiązuje całkowity zakaz holowania. Holować pojazdy na autostradzie może tylko pomoc drogowa. Przede wszystkim więc ustal zakres pomocy jaką możesz otrzymać od swojego ubezpieczyciela, czyli skontaktuj się z ze swoim assistance. Możesz, w przypadku kolizji lub awarii skorzystać z telefonu SOS, które są rozmieszczone wzdłuż autostrady. Po naciśnięciu czerwonego guzika zgłosił się pracownik Centrum Zarządzania Autostradą. Nie musisz podawać swojej lokalizacji, ponieważ kolumna z której wysyłasz zgłoszenia wyświetli się na ekranie komputera w Centrum. Pracownik Centrum zawiadamia patrol policji autostradowej, która jak najszybciej spróbuje dotrzeć na miejsce zdarzenia. Możesz wzywać pomocy, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Wypadek lub awaria na zagranicznej autostradzie

Na zagranicznych autostradach obowiązują te same co w Polsce procedury i zasady. Zjeżdżasz z pasa ruchu, zakładasz kamizelkę odblaskową, włączasz światła awaryjne i ustawiasz trójkąt ostrzegawczy, a w przypadku kolizji, używasz z pasa ruchu pojazdy. Również za granicą działają telefony SOS, możesz też wezwać policję lub pogotowie ratunkowe.

Share