Zgubione klucze od samochodu? Nie panikuj

Zanim wpadniesz w panikę z powodu zgubionych kluczy od auta, uspokój się, weź głęboki oddech i pomyśl, gdzie mogły zginąć. Jeśli w domu, to pół biedy, znajdą się, w sklepie osiedlowym? Możesz mieć szczęście, że znalazł je ktoś uczciwy i dał sprzedawcy, gdzie przy kasie grzecznie na ciebie czekają. W galerii handlowej? Tu możesz mieć mniej szczęścia, ale nie zaszkodzi pochodzić  i popytać, czy ktoś ich nie znalazł. Czasem sam znalazca szuka właściciela, oddając klucze policji i ogłaszając w lokalnej prasie i na lokalnych forach fakt znalezienia kluczy. Jeśli jednak poszukiwania nie dają rezultatu, a zaczynasz podejrzewać, że kluczyki mógł ci ktoś po prostu zwinąć z kieszeni, nie zwlekaj z pewnymi czynnościami, które mogą cię uratować w kryzysowej sytuacji.

Pomysł, zawsze powinieneś mieć awaryjny, zapasowy zestaw kluczy. Więc nie martw się, auto nie przyrośnie ci do nawierzchni w oczekiwaniu na dorobienie zapasowego klucza. Po drugie, jeśli wietrzysz kradzież i nieuczciwość, bo nie widziałeś na własne oczy jak kluczyk wpada w nurt rwącej rzeki, ginąc na zawsze, to lepiej fakt ten zgłosić na policji. Dzięki temu, w momencie, gdy ktoś włamie się do twojego samochodu, będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie. Fakt, że dorobienie klucza do nowoczesnego samochodu może być problematyczne.W przypadku starszych aut, gdzie klucz służy do otwierania drzwi i odpalania silnika, nie ma takiego problemu, natomiast w momencie, gdy posługujesz się masterem, tzn kluczem głównym w nowym aucie.. .cóż, czeka cię co najmniej wymiana zamków i stacyjki. Klucz dorobisz bez problemu w ASO, gdzie musisz udowodnić swoje prawa do auta. Czyli, musisz przedstawić swoje dokumenty tożsamości oraz dokumenty pojazdu. W przypadku, gdy miałeś auto kupione na firmę lub wzięte w leasing będziesz musiał również potwierdzić swoją tożsamość oraz swoje prawa do samochodu.

Fakt dorobienia nowych kluczy do pojazdu powinieneś zgłosić ubezpieczycielowi, u którego masz wykupioną polisę AC. Ubezpieczyciele informacje o kluczach do auta skrzętnie notują, aby później, w momencie wypłaty odszkodowania za włamanie czy kradzież, skrzętnie wytknąć ubezpieczonemu, że nie posiada wszystkich kluczy, które zgłaszał, albo posiada inny, niż na załączonym zdjęciu. O ubezpieczycielu więc koniecznie pamiętaj.

 

Klucz do auta dorobisz w serwisie zajmującym się dorabianiem i kodowaniem kluczy samochodowych, a także awaryjnym otwieraniem zamków samochodowych. Możesz też dorobić klucz w ASO. Różnica cenowa nie będzie znaczna, natomiast ASO jest chyba najbardziej optymalnym wyjściem, posiadając niejako wszystkie informacje potrzebne do kodowania klucza bezpośrednio. Nie ubliżając również punkt dorabiania kluczy, należy mieć pewność, że cieszą się nieposzlakowaną opinią, i na pewno nie wyrobią dodatkowego egzemplarza kluczy do twojego samochodu dla siebie. Na pewno punkt, które przynależy do Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Serwisów Kluczowych będzie miał nienaganną opinię, o inne należy popytać znajomych. Jeśli zadziało się w punkcie coś dziwnego, to słuchy o tym na pewno do ciebie dotrą.

 

Jeśli zgubiłeś klucze, musisz liczyć się dodatkowymi kosztami i kontaktami z policja i ubezpieczycielem. Zanim więc podejmiesz paniczne kroki, na spokojnie pomyśl, gdzie mogłeś klucze wetknąć. Są małe, ale też nie zupełnie maleńkie. Wiadomo, człowiek może się denerwować, irytować, a to sprzyja odłożeniu kluczyków w dziwne miejsce. Najpierw sprawdź, nawet te zupełnie nieprawdopodobne, bo okazuje się często, że klucze można znaleźć w lodówce lub pralce, rzucone niedbale na fotel na tarasie, lub w pozostawione w aucie w bagażniku lub na siedzeniu. W tym akurat wypadku wystarczy tylko wezwać pomoc drogową zajmującą awaryjnym otwieraniem pojazdów.

Share